Trekëndësha të zhytur në çokollatë dhe kokos

Përbërësit:
4 vezë, 1.5 gota të vogla çaji sheqer, 2 gota miell dhe një lugë gjelle të plotë miell shtesë, 1 gotë qumësht, 1 gotë vaj, një pluhur për pjekje, një sheqer vanilje.

Lëngu për ngjyerjen e trekëndëshave:
1.5 gota çaji sheqer, 2 lugë gjelle kakao, 2 gota qumësht, 50 deri 55g çokollatë të zezë.

Për dekorim:
kokos (një enë).

Përgatitja:

  1. Përziejmë sheqerin me vezë dhe i rrahim me mikser për 5 minuta.
  2. Shtojmë vajin, qumështin, sheqer vaniljen dhe pluhurin për pjekje, dhe i përziejmë së bashku.
  3. E hedhim miellin dhe e përziejmë mirë brumin.
  4. E vendosim brumin në një tepsi katrore dhe e fusim në furrë të ngrohur në 180 gradë për 20-25 minuta. Pasi të shohim se është pjekur (duke e kontrolluar me kruese dhëmbësh) e lëmë të ftohet.
  5. Në një tenxhere të vendosur në temperaturë mesatare hedhim qumështin, sheqerin, kakaon dhe i përziejmë. Pas 2min shtojmë edhe çokollatën e zezë. Pasi të jetë shkrirë plotësisht, e hedhim lëngun në një enë të thellë për ngjyerjen e trekëndëshave.
  6. E presim tortën në katrorë të barabartë fillimisht. Pastaj katrorët i presim në mes për të fituar formën e trekëndëshit (si në foto më poshtë).
  7. Marrim secilin trekëndësh e ngjyejmë në lëngun me çokollatë dhe më pas në kokos. Ju bëfshin mirë! /pergatit.com

Procedura me foto:

prerjangjyerjangjyerjarezultati