Tag: byrek

Pa kategori

Byrek me presh dhe mish të grirë

Përbërësit: 500gr miell, 2 lugë gjelle me vaj ulliri, kripë, ujë të vakët sa të jetë mjaftueshem për brumë të butë, Për mbushjen: 2 presh megjithë gjethet, 200gr mish të grirë, 1 filxhan kafeje me oriz, 1 vezë, djath pice, majdanoz, kripë, piper. Përgatitja: Fillimisht […]

Drekë

Byrekë të vegjël me spinaq

Për brumin: 1kg miell, një lugë gjelle kripë, 3 filxhanë ujë. Për lyerje: 250g gjalpë, një filxhan çaji vaj. Për mbushje: 500g spinaq, 4 qepë, ¼ filxhan vaj, pak piper të zi, pak piper të kuq, 200g djathë feta (ose gjizë), dhe pak kripë. Përgatitja: Në […]