Tag: roladë

roladë
Ëmbëlsira

Roladë e lehtë me kakao

Përbërësit për fillin: 6 vezë 60gr sheqer 60ml vaj 60ml qumësht 1 lugë gjelle vanilje 50gr miell 20gr pluhur kakao 20gr niseshte Kremi për lyerje: 300ml hopla Përgatitja: Marrim dy enë. Ndajmë të bardhat e vezëve nga të verdhët. Në enën ku kemi hedhur të […]

Ëmbëlsira

Roladë e shpejtë me banane

Përbërësit: 6 vezë, 5 lugë gjelle sheqer, 3 lugë gjelle miell, 3 lugë gjelle kakao, 1 lugë të mesme pluhur për pjekje (pecivë). Për lyerje: 300ml qumësht, 2 pako shllag krem çokollate, 5 banane, çokollatë e bardhë e grimcuar. Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe […]

Ëmbëlsira

Rolladë Raffaello

Përbërësit për petën: 6 vezë, 6 lugë sheqer, 6 lugë miell, një lugë çaji pluhur për pjekurina (pecivë). Përbërësit për fillin: Një pako puding vanilje, 500ml qumësht, 4 lugë sheqer, 125gr margarinë, 7 lugë kokos. Përgatitja: Ndajmë të verdhat e vezëve nga të bardhat dhe […]

Ëmbëlsira

Roladë me biskota të bluara

Përbërësit: Qumësht, një pako biskota të bluar (përdorni dy pako nëse dëshironi më shumë roladë), 1 pako mak, banane. Përgatitja: Në një enë shtojmë biskotat e bluara, 1 pako mak dhe e përziejmë masën (i hidhni mak sa të doni) më pas tek masa e […]