Tag: Sheqerpare

sheqerpare
Ëmbëlsira

Sheqerpare tradicionale me miell misri

Përbërësit për këto sheqerpare: 1 vezë, 150gr sheqer pluhur, 200gr gjalpë i shkrirë (margarinë), 100gr miell misri, pak lëng limoni, 1 pako sheqer vanilje, miell sa të jetë e nevojshme, 1 pako pluhur për pjekje (pecivë), kokos për dekorim. Për sherbetin: 500gr sheqer, 300ml ujë. […]

Ëmbëlsira

Sheqerpare me kokos

Përbërësit: 3 vezë, 7 lugë sheqer, një pako kokos, një pluhur për pjekje (pecivë), 1 gotë e ujit vaj, miell sa të trashet brumi. Për sherbetin: 6 filxhana të kafes turke sheqer, 2 gota ujë. Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe shtojmë të gjithë përbërësit […]

Ëmbëlsira

Sheqerpare me kokos që shkrihet në gojë

Përbërësit: 2 vezë, 1 gotë e çajit sheqer pluhur, 1 sheqer vanilje, 50ml vaj (një gotë të çajit), 250gr gjalpë të shkrirë (margarinë), 1 gotë të çajit kokos, 500gr miell, 12gr pluhur për pjekje (pecivë). Për sherbetin: 500gr sheqer, 300ml ujë, 2 copëza limoni. Përgatitja: […]

Ëmbëlsira

Sheqerpare me arra të bluara

Përbërësit: 250gr gjalpë (margarinë), 80ml vaj, 1 vezë, 1 sheqer vanilje, 50gr arra të bluara (jo të grimcuara), 400gr miell, 12gr pluhur për pjekje (pecivë), kokos për dekorim. Për sherbetin: 500gr sheqer, 400ml ujë, gjysmë limoni. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine, shtojmë 250gr gjalpë […]

Ëmbëlsira

Sheqerpare që shkrihet në gojë

Përbërësit: 1 vezë, 50ml vaj, 1 pako sheqer vanilje, 200gr gjalpë (margarinë), 350-400gr miell, 1 pako pluhur për pjekje (pecivë), kakao. Për sherbetin: 800gr sheqer, 500ml ujë. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine, shtojmë vezën e rrahim pak me tel kuzhine më pas shtojmë 50ml […]

Ëmbëlsira

Sheqerpare me arra

Përbërësit: 1kg gjalpë të zbutur, 1kg miell, 12 të verdha vezësh dhe një e tërë, një lugë çaji sodë buke, 200gr arra të grimcuara, 2kg sheqer. Përgatitja: Gjalpi i zbutur pritet në pjesë të vogla me thikë, përzihet me dorë duke i shtuar vezët një nga […]