Tag: Speca

Drekë

Tavë me speca

Përbërësit: 2 qepë, kungull, 4 domate, 150gr oriz, 1kg speca, koper, erëza. Përgatitja: Fillimisht në një tigan skuqim mirë 2 qepë, më pas shtojmë 4 copëza kungulli të prera në kubik të vegjël, i skuqim pak dhe më pas shtojmë 4 domate në copa, 150gr […]

Drekë

Speca të mbushur me mish dhe perime

Përbërësit: 1kg mish të bluar, 2-3 qepë, domate, speca, 1 filxhan oriz, kripë, biber të zi, spec të kuq, vegetë. Përgatitja: Fillimisht marrim qepët, i pastrojmë dhe i grijmë imët. Më pas qepën e vendosim në një tigan me vaj dhe e fërgojmë pak deri […]

Drekë

Receta e dukagjinit për ajvarin më të mirë

Shfrytëzoni sezonin e specave dhe domateve dhe filloni përgatitjen e zahireve. Në grupin maniak të kuzhines njëra prej zonjave të grupit Visare Krasniqi e ka treguar mënyrën dukagjinase se si mund të përgatitni ajvar shumë të shijshëm. Më poshtë e keni recetën sipas saj: Specat i […]

Drekë

Speca turshi të mbushur me gjizë

Përbërësit: gjizë, speca të verdhë, hudhër, kripë. Përgatitja: Fillimisht i pastrojmë specat mirë, më pas ua largojmë bishat dhe farat. Në një enë kuzhine shtojmë gjizën për mbushjen e specave dhe në të hedhim 5 thelpinj hudhre që i kemi qëruar paraprakisht dhe grirë me […]

Drekë

Speca turshi të mbushura me lakra

Përbërësit: 2kg speca somborka djegës, 1 lakër, kripë, 2 litra e gjysmë ujë. Përgatitja: Fillimisht enën me ujë e vendosim në zjarr dhe në të shtojmë një lugë gjelle kripë, më pas e lëmë deri sa të vloj. Më pas vazhdojmë ta copëtojmë lakrën, e […]

Drekë

Pinxhur pa zierje për dimër

Përbërësit: 2kg domate, 1kg speca të gjelbër, 1 lugë të mesme kripë. Përgatitja: Fillimisht marrim 2kg domate, 1kg speca të gjelbër dhe i pastrojmë mirë, specat disa prej tyre janë edhe djegës për më shumë shije. Më pas specat i vendosim në një tepsi dhe […]

Drekë

Speca të mbushur me lakra: Turshi e cila adhurohet!

Duart e vyera të gjysheve tani janë të gatshme për t’i përgatitur turshitë: speca të mbushur me lakra të grira. Përbërësit: 1 lakër, 15-20 speca të vegjël gogozhare, 150gr kripë, 150gr sheqer, 500ml uthull alkooli 9%, 1,5L  ujë, pak spec djegës, fletë selinoje, piper kokrra. […]