Tag: tortë me biskota

Ëmbëlsira

Tortë me biskota

Përbërësit: 1 qeskë krem vanilje, 1 qeskë krem çokollate, 1 qeskë krem karameleje, 2 pako bisktota, 1 çokollatë dhe qumësht për përgatitjen e kremrave ( masa tregohet në qeskë ). Përgatitja: Fillimisht marim një tepsi dhe shtrojmë një shtresë me biskota, më pas i hedhim […]

Ëmbëlsira

Tortë me biskota të bluar dhe puding vanilje

Përbërësit: 1 pako biskota të bluar (çfare të doni), 1 margarinë i shkrirë. Për fillin: 3 gota të ujit qumësht (për masën e parë), 2 lugë niseshte, një lugë miell, gjysëm gote sheqer, gjysëm litër qumësht (për masën e dytë), një puding vanilje, 1 margarinë. Përgatitja: […]

Ëmbëlsira

Tortë me biskota dhe ajkë

Përbërësit: 1/2kg biskota, një lugë supe neskafe, 2dcl ujë, një lugë supe sheqer, 1/2 litër ajkë të ëmbël (hopla), 2 vezë, 2 lugë supe sheqer, një rend çokollatë. Përgatitja: Tunden vezët me 2 lugë sheqer, veçantë tundet ajka në marengë të dendur. Të dy masat bashkohen, përzihen mirë dhe fillon radhitja. Në 2dcl […]

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me keksa dhe banane

Përbërësit: 1.200ml qumësht, 3 punding vanilje, 8 lugë sheqer, 250gr margarinë, 180ml ajkë e thartë, 300gr biskota çfarëdo lloji, 4 banane, krem pana. Përgatitja: Fillimisht përziejmë 200ml qumësht të ftohtë me pluhurin e pudingave, kurse 1L qumësht e vëmë të vlojë me sheqerin. Pastaj shtojmë […]

Ëmbëlsira

Tortë Oreo

Përbërësit: 200ml krem (hopla), 300gr krem djathi (cheesecream), 40gr gjalpë, 40gr sheqer pluhur, 30 copë biskota oreo, një lugë e çajit aromë vanilje. Përgatitja: Fillimisht bluhen 20 biskota, gjalpi shkrihet dhe pastaj hidhet mbi biskotat e bluara. Përzihen mirë dhe shtrihen në një enë të rrumbullakët. […]