Tag: vaj ulliri

Drekë

Bukë turke, shumë e shijshme dhe e lehtë

Përbërësit: 500gr miell, 150ml qumësht të ngrohtë, 150ml ujë të ngrohtë, 1 lugë të çajit kripë, 2 lugë gjelle maja të thatë, 3 lugë gjelle vaj ulliri, majdanoz të copëtuar, specë djegës të bluar. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtoni 500gr miell, 1 lugë […]

hemorroidet
Këshilla

Harrojeni mjekun, hemorroidet hiqen kështu

Hemorroidet prekin 50% të popullsisë pas  moshës 50 vjeç. Mund të jenë të brendshme ose të jashtme dhe ndonëse rrallëherë prania e tyre mund të jetë një rrezik serioz shëndetësor, ato shkaktojnë shqetësime për këdo që është prekur prej tyre. Po çfarë janë hemorroidet? Hemorroidet […]

Drekë

Gjashtë ide për sallata të shijshme festive

Përbërësit për sallatën e parë: 8 kastravecë turshi, 100gr arra, 300gr ajkë e thartë, kripë, biber i zi, mëlmesa me hudhër, 4 kokrra arra për dekorim. Përbërësit për sallatën e dytë: Marule, 2 domate, 1 kastravec, 1 qepë e kuqe, kripë, majdanoz, limon, gjoks pule, ullinj, […]

Darkë

Tavë me mish qengji dhe spinaq

Përbërësit: mish qengji, 500gr spinaq, 500gr pazi, 5-6 qepë të njoma, 3 thelpi hudhër, majdanoz dhe koper të freskët, kripë, piper të zi, 1 lugë kafeje me piper të kuq, vaj ulliri. Përgatitja: Fillimisht mishin e vendosim për 14-20 minuta të ziejë me kripë, piper, […]

Drekë

Bukë e petëzuar me djathë

Përbërësit: 5 gota miell ( gota 200ml), 1 lugë maja buke apo 7gr, 1 lugë e mesme kripë, 400ml ujë të ngrohtë, 100ml qumësht i ngrohtë, 50ml vaj ulliri, 50gr margarinë, 200gr djathë i thermuar. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 5 gota […]

Drekë

Burek tradicional turk me djathë

Kjo recetë është shumë praktike dhe shumë e shijshme, brumi bëhet aq i butë dhe përgatiten shumë shpejt. Mund ti përgatitni për mëngjes ose kur keni shumë mysafirë në shtëpi. Përbërësit: peta të gatshme ose të gatuara vet. Për salcën: 1 gotë të ujit vaj […]