Tag: Vanilje

Drekë

Petulla sufle, receta më e lehtë e petullave

Përbërësit: 2 të verdhë të vezëve, 1 lugë gjelle qumësht, 33gr (4 lugë e gjysmë çaji) miell, ½ lugë çaji pluhur për pjekje, 2 të bardha të vezëve, 1 lugë çaji ekstrakt vanilje, 23gr (1/2 lugë gjelle) sheqer, pak gjalpë. Përgatitja: Fillimisht në një enë […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsira të lehta dhe të shpejta

Përbërësit: 4 vezë, 1 gotë të ujit sheqer, 1 lugë sheqer vanilje, 3 lugë të gjellës qumësht, 1 gotë të ujit miell, pluhur për pjekje (pecivë), 3 lugë të gjellës kakao. Për kremin: 2 gota të çajit qumësht, 1 pako puding vanilje, 1 pako puding […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë pa pjekje me grizë

Përbërësit: 1 litër qumësht, 150gr sheqer, 250gr margarinë, 150gr grizë, 100gr çokollatë e bardhë, 2 sheqer vanilje, biskota katrore (petit beure), aromë rumi (opsionale). Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 1 litër qumësht, më pas në qumështin që vlon shtojmë 150gr sheqer, 150gr […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë e lehtë me lëvore limoni

Përbërësit: 3 vezë, 250gr sheqer, 250ml qumësht, 50ml vaj, 3 gota e gjysmë miell, lëvoren e një limon, 1 sheqer vanilje, 1 pluhur për pjekje (pecivë), 1 puding vanilje, kokos. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 3 vezë, 250gr sheqer dhe i përziejmë mirë […]