Tag: sodë bikarbonat

Tatli pa vezë e shpejt për 10 minuta
Ëmbëlsira

Tatli pa vezë e shpejt për 10 minuta

Përbërësit: 550gr kos, 100ml vaj, 250gr sheqer, 2 lugë gjelle kakao, 300gr miell, 2 lugë të çajit sodë bikarbone. Për sherbetin: 400ml qumësht i ftohtë, 1 gotë sheqer. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 550gr kos apo jogurt, më pas tek kosi hedhim dy […]

Drekë

Llokuma shumë të shijshëm

Përbërësit: 3 vezë, jogurt (kos), sodë bikarbonat, kripë, miell, 1 litër vaj për fërgim. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 3 vezë, 5 garuzhde jogurt (kos) ashtu siç e shikoni në video, nvaret për sa persona dëshironi ti përgatitni ashtu hidhni edhe jogurt […]

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me nutellë

Përbërësit: 3 filxhana kos (filxhanë 200ml), 2 filxhana sheqer, një filxhanë vaj, një filxhanë kokos, 2 filxhana miell, 3 lugë kakao, 2 lugë të vogla sodë bikarbonë, 500ml ajkë e ëmbël (hopla për ëmbëlsira ose krem pana), 9 lugë nutella. Përgatitja: Fillimisht përziejmë kosin, sheqerin dhe më […]