Tag: Arra

arra
Këshilla

Arsyeja pse gratë duhet të hanë më shumë arra

Pirja e lëngut të portokallit, ngrënia e pjeshkave dhe të hash arra, mund t’i ndihmojë gratë që të reduktojnë rrezikun nga shumë çrregullime në moshë të vjetër. Hulumtuesit në Boston dhe Masaçusets analizuan dietat e rreth 55,000 grave gjatë një periudhe 30 vjeçare dhe gjetën […]

Ëmbëlsira

Tortë shumë e shijshme pa miell

Përbërësit: 5 vezë, 200gr margarinë ( në temperaturë dhome), 200gr sheqer, 200gr arra të bluara 5 lugë gjelle grizë, 1 lugë gjelle kanellë. Për kremin: 3 Schlagsahne (hopla), 3 perforcues sahne steif (shllag), 1 dozë qumësht të kondenzuar. Përgatitja: Marrim dy enë kuzhinë dhe ndajmë vezët, të verdhat […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë e shpejt me puding

Përbërësit: 4 vezë, 150gr sheqer, 1 sheqer vanilje, 150gr miell, 50gr niseshte, 1 lugë pluhur për pjekje (pecivë). Për kremin: 500ml qumësht, 1 puding dredhëze. Për dekorim: arra, bajame. Përgatitja: Në një enë kuzhine shtojmë 4 vezë, i përziejmë me mikser dhe duke i përzier […]

Ëmbëlsira

Tortë me petë dhe arra

Përbërësit: 5 vezë, 12 lugë sheqer, 12 lugë qumësht, 12 lugë vaj, 1 pluhur për pjekurina (pecivë), 1 sheqer vanilje. Për fillin: 2 litra qumësht, 4 pudinga të vaniljes, 2 pako kokos, 2 çokollata të bardha, 5 lugë nisheste, sheqer sipas dëshirës. Përgatitja: Të gjithë përbërësit […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsira me biskota jaffa

Përbërësit: 250ml hoplla për ëmbëlsira, 1 krem vanile, 200gr djathë philadephia, 150gr gold buter në temperaturë dhome, 100gr keksa të bluar, 5 paketime biskota jaffa (2 paketime i prejmë në pjesë të vogla dhe hedhen në masën me krem dhe tri të tjera na duhen […]

Ëmbëlsira

Tortë e shijshme me molla dhe arra

Përbërësit: 4 molla, 150gr sheqer, 1 lugë të mesme sodë bikarbonate, 3 vezë, 150ml vaj, 1 sheqer vanilje, 8 lugë arra të bluara (200gr), 1 lugë e mesme pluhur për pjekje, 200gr miell, marmelatë kumbulle. Përgatitja: Fillimisht marrim 4 molla i pastrojmë dhe më pas […]