Tag: Banane

tortë
Ëmbëlsira

Tortë pa pjekje me banane

Përbërësit për pjesën e parë për këtë tortë: 1 litër qumësht, 200gr grizë (bollgur), 150gr sheqer, 3 lugë kakao, 150gr çokollatë për zierje. Përbërësit për pjesën e dytë: 500gr banane, 3 shllag krem vanilje (60g), 200gr mascarpone. Përbërësit për pjesën e tretë për këtë tortë: […]

bajram
Ëmbëlsira

Ëmbëlsira më e mirë për Bajram

Festa e bajramit po afrohet dhe të gjithë kemi dëshirë që ti befasojmë mysafirët tanë. Kjo është një ëmbëlsirë speciale për bajram. Përbërësit: petë të gatshme, filli i pare 1 margarinë (gjalpë), 1 gotë qumësht, 1 çokollatë kuzhine, 1 pako biskota plazma të bluara. Për […]

Ëmbëlsira

Tortë e shpejtë dhe e shijshme

Përbërësit për pjesën e parë: 2 pudinga të çokollatës, 1 litër qumësht, 6 lugë sheqer, 2 lugë kakao, 400gr keksa të bluar, 5 banane (të coptuara), 2 pako rrush të thatë. Përgatitja: Tretim pudingat me pak ujë të vakët, shtojmë sheqerin dhe e hedhim në qumësht në […]

Ëmbëlsira

Roladë e shpejtë me banane

Përbërësit: 6 vezë, 5 lugë gjelle sheqer, 3 lugë gjelle miell, 3 lugë gjelle kakao, 1 lugë të mesme pluhur për pjekje (pecivë). Për lyerje: 300ml qumësht, 2 pako shllag krem çokollate, 5 banane, çokollatë e bardhë e grimcuar. Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe […]

Ëmbëlsira

Kube çokollate me banane

Për koren: 200gr biskota, 150gr margarinë. Për mbshjen e parë: 7.5 decilitra qumësht, 70gr niseshte, 6 lugë sheqer, 100gr çokollatë e zezë, 2 lugë kakao. Për mbushjen e dytë: 7.5 decilitra qumësht, 70gr niseshte, 6 lugë sheqer, 100gr çokollatë e bardhë. Fruta: 4 banane, 100gr […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë e shijshme me biskota dhe banane

Përbërësit: 0.5 litra qumësht, 5 pudingë vanilje, 400gr sheqer, 375gr margarinë, 300gr biskota (çfare të keni dëshirë), 800gr banana. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine, nga 0.5 litra qumësht ndajmë 300ml qumësht në të cilin do të tretim pluhurin e pudingëve. Ndërsa sasin e mbetur të […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë e lehtë dhe e shpejtë

Përbërësit: Një rolladë e blerë në market, një gotë e ujit grizë, një gotë e ujit sheqer, 2 lugë të gjellës kokos, 1L qumësht, një sheqer vanilje, 2 çokollata gatimi. Përgatitja: Fillimisht e qesim qumështin që të vlojë, më pas në një enë hedhim grizën, […]