Tag: Sheqer pluhur

Ëmbëlsira

Receta e ëmbëlsirës së famshme cinnamon rolls

Përbërësit për role me kanellë (cimet,cinnamon): 300ml ujë, 50gr margarinë i shkrirë, 600gr miell, 50gr sheqer, pak kripë, 10gr tharm buke. Për fillin: 50gr margarinë i shkrirë, 100gr sheqer i kaftë (bën edhe sheqer normal), 10gr kanellë (cimet). Për glazurën: 250gr sheqer pluhur, 12gr djathë […]

Ëmbëlsira

Krofne shumë të buta dhe të shpejta

Përbërësit: 60gr gjalpë i shkrirë (margarinë), 200ml qumësht i ngrohtë, 2 lugë të mesme sheqer, pak kripë, 15gr maja buke, 1 vezë, 4 gota e gjysmë miell, 600ml vaj, sheqer me kanellë ose sheqer pluhur. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine (tigan) shtojmë 60gr gjalpë […]

Ëmbëlsira

Petulla të shpejta

Përbërësit: 250gr miell, 1/2 pluhur paste (pecivë), pak kripë, një lugë sheqer, 2 vezë, një sheqer vanilje, 300ml jogurt, vaj për fërgim, sheqer pluhur për dekorim. Përgatitja: Fillimisht merreni jogurti dhe vezët dhe përzieni më pastaj shtohet mielli i përzierë me pluhur paste, kripë, sheqer dhe […]

Ëmbëlsira

Biskota me vanilje

Përbërësit: 2 filxhana miell, 2 lugë çaji pluhur për pjekje, kripë, 6 vezë,1 filxhan sheqer pluhur, 2 lugë gjelle sheqer i kafët, 2 pako margarinë,1 lugë gjelle dhe një lugë çaji mjaltë, 3/4 lugë gjelle ekstrakt sheqer vanilje. Përgatitja: Përziejmë së bashku miellin, pluhurin për pjekje, […]

Ëmbëlsira

Kek i lehtë me pak përbërës

Përbërësit: 2 vezë, 1 gotë ujë, 1 gotë vaj, 3/4 filxhan sheqer pluhur, 1 pako vanilje, 1 pako pluhur pjekje, 2,5 – 3 gota miell. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtoni 2 vezë, ¾ filxhan sheqer pluhur dhe përzieni mirë me tel kuzhine për […]

Ëmbëlsira

Bombica me çokollatë dhe fëstëk

Ëmbëlsirat me fëstëkë janë ide e shkëlqyeshme për adhuruesit e aromës së tyre karakteristike. Topthat nga fëstëkët kombinohen shkëlqyeshëm me qumësht dhe shijen e bëjnë të papërsëritshme. Përbërësit:1 filxhan e gjysmë fëstëk të bluar, 1 të bardhë të vezës, 1 filxhan e gjysmë sheqer pluhur, […]