Tag: turshi

Drekë

Domate të verdha turshi

Domatet turshi janë pjesë e çmuar e kuzhinës tradicionale të Shqipërisë e Kosovës. Përgatitja e tyre kërkon kohë, zemër dhe përkushtim nga amvistat shqiptare. Ato njihen zakonisht si “zahire” dhe zakonisht përgatiten gjatë verës për t’u bërë gati dhe konsumuar në dimër. Të bërit turshi […]

Drekë

Speca turshi të mbushura me lakra

Përbërësit: 2kg speca somborka djegës, 1 lakër, kripë, 2 litra e gjysmë ujë. Përgatitja: Fillimisht enën me ujë e vendosim në zjarr dhe në të shtojmë një lugë gjelle kripë, më pas e lëmë deri sa të vloj. Më pas vazhdojmë ta copëtojmë lakrën, e […]

Drekë

Speca zharana turshi (Çara)

Përbërësit: Speca zharana (çara), 350ml vaj, 100ml uthull, majdanoz, hudhër, sheqer, kripë. Përgatitja: Fillimisht specat i pastrojmë më pas ua largojmë bishtat si në video, më pas specat i pjekim nga pak duke i rrotulluar nga të gjitha anët dhe pasi të piqen i vendosim […]

Drekë

Receta më e mirë e trangujve turshi

Përbërësit: Tranguj 2kg e gjysmë, 1 litër e gjysmë ujë të vluar, gjysmë litër uthull, kopër, biber të zi në kokrra, hudhër, gjethe dafine, 50gr kripë deti, 100gr sheqer. Përgatitja: Fillimisht e përgatisim lëngun për turshi, marrim 1 litër e gjysmë ujë të ngrohtë dhe […]

Këshilla

Të mirat që i ndodhin trupit kur hani turshi

Konsumi i lartë i antibiotikëve luan një rol shkatërrimtar për bakteret e mira që gjenden në stomak. Kolonitë e këtyre të fundit që njihen me termin mikrobioma mund të rimëkëmben falë konsumit të probiotikëve. Sipas të dhënave, mikrobioma përbëhet nga miliarda baktere të ndryshme të […]

Drekë

Domate të kuqe turshi

Përbërësit: 1.700kg domate, 2L ujë, 120gr kripë të trashë, hudhër. Përgatitja: Fillimisht marrim disa domate mesatare dhe i pastrojmë mirë, më pas secilën domate e shpojmë nga pak me anë të një thike ashtu siç e shikoni në video dhe më pas i vendosim në […]

Drekë

Speca të mbushur me lakra: Turshi e cila adhurohet!

Duart e vyera të gjysheve tani janë të gatshme për t’i përgatitur turshitë: speca të mbushur me lakra të grira. Përbërësit: 1 lakër, 15-20 speca të vegjël gogozhare, 150gr kripë, 150gr sheqer, 500ml uthull alkooli 9%, 1,5L  ujë, pak spec djegës, fletë selinoje, piper kokrra. […]