Ëmbëlsira

Ëmbëlsira

Ballokume, recetë e vjetër shqiptare

Përbërësit: 1kg miell misri, 500gr gjalpë i freskët, 8 kokrra vezë, pak finjë zjarri, 500gr sheqer. Përgatitja: Të gjitha asortimentet përzgjidhen në kushte natyrale. Gjalpi i freskët tretet dhe vendoset në enën e ballokumes. Mbi gjalpë hidhet pak e nga pak sheqer dhe të dyja […]

Ëmbëlsira

Tortë me dredhëza

Përbërësit: 400gr dredhëza (luleshtyrdhe),100gr miell, 50gr gjalpë, 40gram sheqer,1 limon, kripë. Përgatitja: Si fillim përgatisim pjesën e brumit. Marrim dhe bashkojmë në një enë miellin, sheqerin, gjalpin dhe pak kripë. I punojmë me dorë derisa të krijohet një masë kompakte. Nga ana tjetër ndajmë në […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë me mollë

Përbërësit: Molla të grira në rende (sa të doni), një gotë sheqer, një gotë vaj, pak kanellë, një lugë e vogël sodë bikarbone, një gotë e vogël ujë të gazuar, 3 lugë miell, sheqer pluhur. Përgatitja: Mollët qërohen dhe grihen në rende dhe më pas mollët e grira përzihen […]

Ëmbëlsira

Roladë me arra

Përbërësit për pandispanjen: 6 vezë, 6 lugë sheqer, 3 lugë arra të bluara, 4 lugë miell, lëvore limoni. Përbërësit për lyerje: Ajkë e ëmbël e tundur ose 200gr arra të bluara, 200gr sheqer, pak qumësht. Përgatitja: Tunden vezët me sheqer në marengë të dendur. Shtohen arrat, […]

Ëmbëlsira

Si të përgatisni bakllavë të thatë?

Përbërësit: Miell derisa të trashet, 7 kokrra vezë, gjysmë kg arra, 1kg gjalpë, 2-3 lugë gjelle vaj, një gotë uji kos. Përgatitja: Fillimisht zëmë brumin ashtu si në rastin e bakllavasë tradicionale. Brumi ndahet në kuleç të vegjël (një për petë) dhe pasi t’i keni bërë […]

Ëmbëlsira

Muffins me dredhëza dhe çokollatë

Nevojiten: Dredhëza, 200gr hopla,1 çokollatë Kinder ose Nutella,1.5 pako e vogël xhelatinë pluhur,100ml qumësht, 3 lugë sheqer pluhur. Qumështin e vlojmë, ja qesim çokollatën e shkrirë dhe xhelatinën paraprakisht në një enë me 7 lugë ujë të ftohtë. E përziejmë deri sa të trashet  masa, qumështit […]

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me sherbet

Përbërësit: 300gr sheqer, një sheqer vanile, 6 vezë, 300ml vaj, 300ml qumësht, 2 lugë ajke e thartë, 300gr miell, 300gr griz(bollgur), një pluhur paste(bakin), pak krip me maje gishtash, 450gr arra të bluara, (hidhni 5 lugë arra). Sherbeti: 4 gota ujë nga 250ml, 2,5 gota sheqer, një sheqer […]

Ëmbëlsira

Krofne të lehta

Përbërësit: 400ml qumësht, 40gr maja të freskët, 50ml vaj luledielli, një lugë gjelle sheqer, pak kripë, 2 vezë, 350gr miell Përgatitja: Në një enë shtojmë qumështin, majën, sheqerin dhe i përziejmë mirë. Më pas shtojmë 300gr miell dhe i përziejmë përsëri. Më pas shtojmë vajin, […]