Tag: Biskota

toptha
Ëmbëlsira

Toptha me kokos dhe biskota

Nëse keni kokos dhe biskota në shtëpi, mund t’i përgatitni shumë lehtë këta toptha të shijshëm. Përbërësit e nevojshëm për toptha: Udhëzimet: Copëtojmë biskotat Jaffa dhe i hedhim në një enë të thellë. Më pas, në një enë tjetër vendosim hoplën, e përziejmë me mikser […]

ëmbëlsira
Ëmbëlsira

Ëmbëlsira më e mirë me biskota

Ëmbëlsira më e mirë me biskota, pudingë dhe çokollatë. Nga të gjitha ëmbëlsirat me biskota, si kjo ëmbëlsirë më të lehtë dhe më të shijshme nuk ka. Përbërësit: Biskota Përbërësit për kremin: 300ml qumësht i kondensuar 300ml krem hopla 2 lugë gjelle niseshte misri 300ml […]

biskota
Ëmbëlsira

Biskota me kokos – receta që duhet ta provoni

Këto biskota me kokos janë tepër të shijshme dhe të lehta për t’u përgatitur. Bëhen shpejtë dhe nuk ka nevojë për shumë përbërës. Përbërësit: 2 vezë 100gr sheqer 100gr kokos 100gr miell 1 lugë çaji maja buke Përgatitja: Përzieni vezët me sheqerin. Shtoni kokosin, miellin […]

biskota
Ëmbëlsira

Biskota me tri ngjyra

Biskota me tri ngjra që do ju mahnitin me pamjen që marrin, të shijshme e shumë të lehta për tu gatuar. Befasoni mysafirët dhe fëmijët tuaj me këto biskota kaq të mira. Përbërësit: 1 e verdhë veze 125gr gjalpë (margarinë në temperaturë dhome) 1 gotë […]

biskota
Ëmbëlsira

Receta më e mirë me biskota

Ju duhen vetëm pak përbërës për të përgatitur një ëmbëlsirë kaq të shijshme dhe të shpejt, është receta më e mirë që mund ta përgatitni me biskota. Përbërësit për tortën: 250gr biskota katrore 180gr kikirik të pjekur të grimcuar Për kremin: 720ml qumësht 3 vezë […]

tiramisu
Ëmbëlsira

Tiramisu me biskota, receta më e thjeshtë

Përbërësit për kremin maskarpone 500gr maskarpone 3 të kuq të vezëve 100gr sheqer 50ml ujë Për tortën Biskota 250gr 250gr krem të lëngshëm 500gr djathë maskarpone 100ml kafe të ftohtë 6gr xhelatinë 20ml qumësht Pluhur kakaoje për shije Kjo recetë e tiramisusë është e lehtë […]