Tag: tortë

bombë
Ëmbëlsira

Tortë bombë shumë e shijshme

Përbërësit për pjesën e parë: 1 litër qumësht, 6 lugë sheqer, 2 puding çokollate, 50gr gjalpë, 300gr keksa të bluar. Përbërësit për pjesën e dytë: 1 litër qumësht, 2 puding vanilje, 6 lugë sheqer, 50gr gjalpë, 160gr kokos. Përbërësit për pjesën e tretë: 500ml halta […]

Trileçe
Ëmbëlsira

Trileçe me Nutella

Nuk besojmë se deri më sot keni dëgjuar për Trileçe me Nutella. Është një mënyrë ndryshe e përgatitjes së Trileçes dhe jemi të bindur se të gjithë do ta duan fort. Përbërësit: Për sherbetin: Për lyerje: Udhëzimet: Përzihen të gjithë përbërësit dhe piqet në temperaturë […]

Ëmbëlsira

Tortë tunel

Përbërësit: Peta e bardhë: 6 të bardha vezësh, 6 lugë sheqer, 5 lugë miell, 1/2 filxhan kafeje, vaj, lëvore limoni. Peta e kafët: 5 vezë, 5 lugë sheqer, 5 lugë arra të bluara, 2 lugë miell. Filli i verdhë: 6 të verdha vezësh, 6 lugë sheqer 6 lugë […]

tortë karotë
Ëmbëlsira

Tortë karotë, receta origjinale

Receta tradicionale e tortës karotë zakonisht përmban shumë përbërës të shtrenjtë dhe është shumë e vështirë për ta përgatitur. Por kjo recetë klasike dhe e lehtë e tortës karotë është desert krejt tjetër. Duke përdorur një blender të dorës, e bën shumë më të lehtë […]

tortë
Ëmbëlsira

Tortë pa pjekje me banane

Përbërësit për pjesën e parë për këtë tortë: 1 litër qumësht, 200gr grizë (bollgur), 150gr sheqer, 3 lugë kakao, 150gr çokollatë për zierje. Përbërësit për pjesën e dytë: 500gr banane, 3 shllag krem vanilje (60g), 200gr mascarpone. Përbërësit për pjesën e tretë për këtë tortë: […]