Search Results for "kek"

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë pa pjekje me keksa dhe dredhëza

Përbërësit për shtresën e parë: Pak lëng dredhëze, biskota për tiramisu (ose të tjera). Përbërësit për shtresën e dytë: 250gr margarinë, 300gr keksa të bluar, 1 gotë sheqer pluhur, 1 gotë coca cola, 1 gotë arra të bluara. Përbërësit për shtresën e tretë: 600gr dredhëza, […]

Ëmbëlsira

Kek shumë i shijshem me banane

Përbërësit: 2 vezë, 4 banane, 225gr sheqer pluhur, 200gr gjalpë, 150gr sheqer, 80ml qumësht, 250gr miell, 1 pluhur për pjekje. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 150gr sheqer, 200gr gjalpë dhe i shkrijmë së bashku në temperaturë mesatare deri sa të fitojmë një […]

Ëmbëlsira

Kek i shijshem me çokollatë

Ky kek është ndër ëmbëlsirat më të shijshme me çokollatë, që keni provuar ndonjëherë. Përbërësit: 150ml vaj ulliri, 50gr gjalpë kakao, 125ml ujë të vluar, 2 lugë të vogla ekstrakt vanilje, 150gr bajame të bluara, 1 lugë të vogël sodë bikarbonat, pak kripë, 200gr sheqer, […]

Ëmbëlsira

Kek me grizë dhe çokollatë

Përbërësit: 250gr sheqer, 2 vezë, 100ml qumësht, 100ml vaj, 250gr grizë, 2 molla, 150gr arra të bluara, 1 pluhur për pjekje, 100gr çokollatë të shkrirë. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 250gr sheqer, 2 vezë dhe i përziejmë mirë me tel kuzhine. Më pas […]

Ëmbëlsira

Kek me çokollatë dhe banane

Përbërësit: 5 vezë, 200gr miell, 150gr sheqer, 200gr çokollatë gatimi, 2 banane, 100gr rush i thatë, 1 pluhur për pjekje, 200gr gjalpë. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine hidhni 5 vezë, 150gr sheqer dhe përzjeni mirë me mikser apo tel kuzhine deri sa të shkrihet […]

Ëmbëlsira

Torte me arra dhe keksa të bluar

Përbërësit për koren: 12 të bardha të vezës, 16 lugë sheqer, 15 lugë arra të bluara, 8 lugë kakao, 4 lugë miell, 1 pluhur për pjekje, 100gr çokollatë. Kremi: 12 të verdha të vezës, 500ml qumësht, 12 lugë sheqer, 6 lugë niseshte, 250gr margarinë, 100gr […]

Ëmbëlsira

Kek dimëror tradicional

Përbërësit: 4 vezë, 150gr sheqer, 200ml qumësht, 200ml vaj, 1 sheqer vanilje, 20 lugë miell, 10gr pluhur për pjekje, 3 lugë marmelatë vishnje, sheqer pluhur. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 4 vezë dhe tundim mirë me tel kuzhine, më pas tek vezët shtojmë […]