Search Results for "kek"

Ëmbëlsira

Kek i lehtë me pak përbërës

Përbërësit: 2 vezë, 1 gotë ujë, 1 gotë vaj, 3/4 filxhan sheqer pluhur, 1 pako vanilje, 1 pako pluhur pjekje, 2,5 – 3 gota miell. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtoni 2 vezë, ¾ filxhan sheqer pluhur dhe përzieni mirë me tel kuzhine për […]

Ëmbëlsira

Kek i lehtë me molla

Përbërësit: 3 vezë, 7 lugë sheqer, 5 lugë vaj, 1 sheqer vanilje, 1 pluhur për pjekje (pecivë), 2 molla, pak kanellë. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 3 vezë, i përziejmë vezët për pak me tel kuzhine më pas tek vezët shtojmë 7 […]

Ëmbëlsira

Kek i lehtë bardhë e zi

Përbërësit: 3 vezë, 150gr sheqer, 1 sheqer vanilje, 150ml qumësht, 150ml vaj, 22 lugë miell, 12gr pluhur për pjekje, 1 lugë gjelle kakao, rrush i thatë, krem karamele. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 3 vezë, i përziejmë vezët për 5 minuta1 me […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë pa pjekje me keksa dhe banane

Përbërësit: 24 keksa me sheqer, 1 gotë të ujit qumësht, 2 banane, kakao për dekorim. Për kremin: 500ml qumësht, 1 gotë të çajit miell, 1 gotë të çajit sheqer, 1 pako shllag pluhur, Përgatitja: Fillimisht në tepsin ku do ta vendosim ëmbëlsirën shtrojmë qese kuzhine […]

Ëmbëlsira

Torte për 5 minuta me keksa dhe pjeshka

Përbërësit: 800gr keksa Petit Beurre, 800gr pjeshka të prera (ose ndonjë pemë tjetër sipas shijes), 550ml jogurt i pemëve, 100gr mascarpone, 3 lugë gjelle sheqer pluhur, 1 lugë ekstrakt vanilje, 300ml hopla (krem pana). Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 800gr keksa të […]

Ëmbëlsira

Bombica të mrekullueshme me jaffa keksa

Përbërësit: 230gr jaffa keksa, 50gr rrush i thatë, 50gr ananas i thatë, 50gr fikë i thatë, 50ml qumësht, 50gr kokos. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 230gr keksa jaffa, pasi i kemi shtuar keksat jaffa në enë i marrim dhe i grimcojmë me […]

Ëmbëlsira

Tortë e shpejtë me keksa

Përbërësit: 1 neskafe, 150ml ujë të nxehtë, 500ml hoplla, 100gr çokollatë të zezë, 100gr çokollatë të bardhë, 400gr biskota, krem karamele. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine shtojmë 1 neskafe, më pas shtojmë 150ml ujë të nxehtë e përziejmë me lugë dhe e lëmë që […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë me keksa të bluar

Përbërësit: 1 pako keksa të bluar (300 gram),1 litër qumësht, 2 pudinga me shije çokollate, 2 çokollata të kuzhines, 2 pako rrush të thatë, arra (të coptuara) masa sipas dëshirës, 50gr margarinë, 6 lugë sheqer, aromë vanile dhe rum. Për dekorim: 1 shllag me çokollatë, një akullore me […]