Search Results for "kek"

kek
Ëmbëlsira

Kek me mente dhe kakao

Përbërësit: 4 vezë 180gr sheqer 125ml vaj 200ml qumësht 300gr miell një pluhur për pjekje (baking powder) 45ml shurup mente 25gr kakao sheqer pluhur për dekorim Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe në të shtojmë vezët, sheqerin dhe e përziejmë këtë masë me mikser për […]

Ëmbëlsira

Kek me kakao dhe puding në mes

Përbërësit për kekun: 4 vezë, 1 gotë të ujit sheqer, 1 gotë të ujit qumësht, gjysmë gote të ujit vaj, 1 pluhur për pjekje (pecivë), 1 sheqer vanilje, 2 lugë gjelle kakao, 2 gota të ujit miell. Për kremin në mes: 3 gota të ujit […]

Ëmbëlsira

Kek me lëng limoni

Përbërësit: 6 vezë, 2 gota e gjysëm të ujit sheqer, 120ml lëng limoni, 300gr kos (jogurt), 300ml vaj, 680gr miell, 2 pako pluhur për pjekje (pecivë), pak kripë (me maje të gishtave). Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë së pari vezët me sheqerin, i rrahim […]

Ëmbëlsira

Kek me qumësht dhe kakao

Përbërësit për petën: 3 vezë, 6 lugë sheqer, 1 sheqer vanile, 1 gotë e çajit qumësht, 1 gotë e çajit vaj, 6 lugë miell, 3 lugë kakao, 1 pecivë. Sherbeti: 2 gota qumësht, 2 lugë kakao, 100gr çokollatë. Për fillin: 1 litër qumësht, 2 pudinga çokollate, 2 […]

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me keksa dhe banane

Përbërësit: 1.200ml qumësht, 3 punding vanilje, 8 lugë sheqer, 250gr margarinë, 180ml ajkë e thartë, 300gr biskota çfarëdo lloji, 4 banane, krem pana. Përgatitja: Fillimisht përziejmë 200ml qumësht të ftohtë me pluhurin e pudingave, kurse 1L qumësht e vëmë të vlojë me sheqerin. Pastaj shtojmë […]

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me arra dhe keksa

Përbërësit: 400gr biskota të bluara, 2 gota qumësht, 1 margarinë, gjysmë gote sheqer, 1 pako kokos, 2 lugë kakao, 1 pako mak, 1 pako rrush të thatë. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 2 gota qumësht, 1 margarinë dhe i vlojmë së bashku në […]