Tag: bukë

bukë
Drekë

Bukë gjermane shumë të buta

Përbërësit për këto bukë: 7g maja e thatë, 1 lugë gjelle sheqer, 375ml ujë të ngrohtë (fillimisht shtoni 300ml), 500gr miell (fillimisht shtoni 250gr), vaj. Përgatitja: Fillimisht marrin një enë kuzhine, pastaj shtojmë 7g maja të thatë, një lugë gjelle sheqer dhe 300ml ujë. Përziejeni […]

bukë
Drekë

Receta e bukës më të butë ndonjëherë

Shumë e butë dhe e shijshme, kjo është buka e përsosur ndryshe nga ajo e zakonshmja që e hamë çdo ditë. Përbërësit: 200ml qumësht 100ml ujë 100ml vaj 2 të bardha të vezës 7g maja 2lgj sheqer 800g miell 1lgj kripë Për lyerje: Gjalpë 2 […]

Drekë

Bukë turke, shumë e shijshme dhe e lehtë

Përbërësit: 500gr miell, 150ml qumësht të ngrohtë, 150ml ujë të ngrohtë, 1 lugë të çajit kripë, 2 lugë gjelle maja të thatë, 3 lugë gjelle vaj ulliri, majdanoz të copëtuar, specë djegës të bluar. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtoni 500gr miell, 1 lugë […]

bajate
Këshilla

Kështu mund ta zbusni bukën bajate

Nuk jeni të detyruar ta hidhni bukën bajate – ndiqni këshillat tona dhe sërish kënaquni me fetat e bukës së butë. Ekzistojnë shumë mënyra si ta zbusni bukën bajate, transmeton pergatit. Mënyra e parë është zbutja në furrë. Furrën nxeheni në 180 gradë, ndërkaq bukën […]

Këshilla

Si ta grini qepën pa ju lotuar sytë

Të gjithë ne e pyesim vetën nganjëherë se përse lotojmë kur grijmë qepët, por jo gjithmonë i dimë arsyet dhe metodat si ta parandalojmë që sytë tanë të mos na djegin dhe lotojnë deri sa e grijmë një qepë. Sapo fillojmë të pastrojmë qepën e […]

Drekë

Bukë e petëzuar me djathë

Përbërësit: 5 gota miell ( gota 200ml), 1 lugë maja buke apo 7gr, 1 lugë e mesme kripë, 400ml ujë të ngrohtë, 100ml qumësht i ngrohtë, 50ml vaj ulliri, 50gr margarinë, 200gr djathë i thermuar. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe shtojmë 5 gota […]

Drekë

Bukë të buta për hamburger

Përbërësit: 500gr miell, 8gr farë buke, dy vezë, një lugë të vogël kripë, një lugë të vogël sheqer, 50gr gjalpë të shkrirë, 40ml qumësht pak të nxehtë, 200ml ujë pak të nxehtë, pak qumësht dhe susam për sipërfaqen. Përgatitja: Hedhim në një tas të madh […]