Tag: Torte

Ëmbëlsira

Tortë me puding

Përbërësit:  4 vezë, 1 gotë sheqer, 1 gotë vaj, 1 gotë qumësht, 1 pecivë, 1 sheqer vanile, 15 lugë miell, 5 lugë të gjellës kakao. Për fillin: 1 litër qumësht, 2 pudinga vanile, 10 lugë sheqer, 1 sheqer vanile. Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe fillimisht shtojmë vezët […]

Ëmbëlsira

Tortë politankë

Përbërësit për 5 peta: 2 vezë mesatare, gjysmë gote vaj (gotë e ujit), gjysmë gote sheqer, gjysmë gote qumësht, 1 pecivë ( pluhur për pjekje), 1 sheqer vanile, pak kripë dhe miell. Përgatitja: Vezët dhe sheqerin I rrahim pak me tel kuzhine, pastaj shtojmë dhe përbërësit […]

Ëmbëlsira

Tortë Oreo

Përbërësit: 200ml krem (hopla), 300gr krem djathi (cheesecream), 40gr gjalpë, 40gr sheqer pluhur, 30 copë biskota oreo, një lugë e çajit aromë vanilje. Përgatitja: Fillimisht bluhen 20 biskota, gjalpi shkrihet dhe pastaj hidhet mbi biskotat e bluara. Përzihen mirë dhe shtrihen në një enë të rrumbullakët. […]

Ëmbëlsira

Tortë kaprroll

Përbërësit: 4 vezë, 8 lugë sheqer, 2 filxhana vaj, 2 filxhana qumësht, 8 lugë miell, 2 lugë kakao, 1 pluhur për pjekje (pecivë). Për fillin: 300ml qumësht, 1 margarinë, 100gr sheqer pluhur, 1 sheqer vanilje, 250gr biskota të bluar (çfare të doni), për dekorim arra të […]

Ëmbëlsira

Tortë me çokollatë për pesë minuta

Përbërësit: 4 lugë miell, 4 lugë sheqer, 4 lugë qumësht, 3 lugë kakao, 3 lugë vaj, 3 lugë copa çokollate, një vezë, një sheqer vanilje. Përgatitja: Fillimisht marrim një filxhan të madh kafeje dhe në të hedhim miellin, sheqerin dhe kakaon më pas e thyejmë […]