Ëmbëlsira

Ëmbëlsira

Tortë me dredhëza

Përbërësit: 400gr dredhëza (luleshtyrdhe),100gr miell, 50gr gjalpë, 40gram sheqer,1 limon, kripë. Përgatitja: Si fillim përgatisim pjesën e brumit. Marrim dhe bashkojmë në një enë miellin, […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë me mollë

Përbërësit: Molla të grira në rende (sa të doni), një gotë sheqer, një gotë vaj, pak kanellë, një lugë e vogël sodë bikarbone, një gotë e vogël ujë të […]

Ëmbëlsira

Roladë me arra

Përbërësit për pandispanjen: 6 vezë, 6 lugë sheqer, 3 lugë arra të bluara, 4 lugë miell, lëvore limoni. Përbërësit për lyerje: Ajkë e ëmbël e […]

Ëmbëlsira

Krofne të lehta

Përbërësit: 400ml qumësht, 40gr maja të freskët, 50ml vaj luledielli, një lugë gjelle sheqer, pak kripë, 2 vezë, 350gr miell Përgatitja: Në një enë shtojmë […]

Ëmbëlsira

Tortë Akullore

Përbërësit: 1 pako keksa të bluar, 100gr margarinë, 2 lugë sheqer pluhur, 3 vezë, 1 hopla, 2 pako sheqer vanile. Përgatitja: Keksat i hedhim në […]